Automatické kotle a hořáky
MultiBio na více druhů paliv


Jak vybrat kotel na pelety

02.02.2016 13:28

Jak vybrat kotel na pelety?

V tomto článku bychom Vás rádi krátce seznámili s problematikou výběru peletového kotle

Proč kotel na pelety?

Současné kotle na pelety mají proti klasickým kotlům na tuhá palivo několik zásadních výhod.

 • Zjednodušená obsluha - na rozdíl od neautomatizovaných kotlů, vhodných pro spalování např. Kotel na pelety MultiBiokusového dřeva nebo uhlí není nucena obsluha chodit v krátkých časových intervalech ke kotli a přidávat do něj palivo. Automatické peletové kotle mají násypku, která je schopna zásobovat kotel plynule po dobu 2 - 5 dnů (dle velikosti násypky) a tím se výrazně snižuje frekvence dosypávání palivo obsluhou.
 • Nízké emise - peletové kotle jsou v v naprosté většině případů dnes zařazeny do 4. nebo 5. emisní třídy a tím je zaručena jejich ekologičnost. Nehrozí tedy žádné problémy v budoucnosti, kdy se zjevně budou stále snižovat povolené limity vypouštěných emisí.
 • Tepelná pohoda - automatické peltové kotle se dají jednoduše řídit z pokoje klasickým pokojovým termostatem. Je tedy možné nastavit různé teploty v průběhu dne a noci.

Jaké existují kotle na pelety?

Zde bych si dovolil rozdělení na typy paliv, které dokáží kotle spalovat. Ač by se to mohlo zdát jako jednoduché, tak i pelety se liší svojí kvalitou a hlavně složením.

 • Kotle na pelety dřevěné čisté - do této kategorie spadá největší množství výrobců a to jak českých, tak zahraničních. Kotle v této kategorii spalují pouze čisté dřevěné pelety, pokud možno splňující normu ENplus A1
 • Kotle na pelety dřevěné průmyslové - v této kategorii se pohybuje menší množství výrobců, kteří si při spalování ve svých kotlích dokáží poradit s větším množstvím popela
 • Kotle tzv. multipalivové - do této skupiny patří hlavně naše kotle MultiBio. Tyto kotle vynikají ve Kotel na pelety MultiBio spaluje také rostlinné peletyspalování široké palety pelet a to jak dřevěných, tak rostlinných. Výhoda spalování rostlinných pelet tkví především v jejich ceně. Cena rostlinných pelet je až o polovinu nižší než u pelet dřevěných. Kotle na pelety MultiBio si díky svojí unikátní vnitřní konstrukci dokáží poradit i se spalováním rostlinných pelet vyrobených z vysoce spékavých materiálů, jako je např. obilná sláma nebo seno.

Jak si tedy vybrat kotel na pelety?

Při výběru kotle se snažte sledovat několik parametrů:

 • Kotel by měl být multipalivový - ideální kotel je takový, ve kterém můžete použít velké množství různých paliv. Při takovéto diverzifikaci budete mít vždy přístup ke kvalitnímu a levnému topení pro Váš objekt.

V kotlích MultiBio je možné mimo pelet spalovat také obilniny, zemědělské zbytky apod. Pro všechna tato paliva máme jeden hořák a nemusíte dokupovat žádné další redukce ani jiné části hořáku ani kotle.

 • Podpořte české výrobce a kupujte české kotle - kvalita kotlů a hořáků dovážených z jiných zemí Kotle na pelety MultiBio se vyrábějí v ČRje často velice pochybná a mnoho dovozců zákazníkům přímo lže. Tyto lži se týkají druhů paliv, které je možné v kotlích spalovat, výkonů i dalších věcí. Řada kotlů se navíc prokazuje poněkud "pochybnými" certifikacemi ze zkušeben mimo ČR. V ČR provádí certifikace Strojírenský zkušební ústav se sídlem v Brně a je jako certifikační autorita uznáván ve většině zemí EU.

Vybírejte z nabídky českých výrobců kotlů, kteří certifikovaly svoje výrobky v ČR. Získáte tak jistotu, že výrobek odpovídá všem normám a požadavkům české legislativy. Všechny kotle MultiBio jsou certifikovány SZU v Brně.

 • Hledejte výrobce s rychlým a kvalitním servisem - pro zákazníka by také měla být rozhodující rychlost a kvalita případného servisu a dostupnost náhradních dílů. Jako u každého stroje může dojít i u automatického kotle na pelety k poruše a této chvíli je důležité, aby se výrobce postavil k servisu čelem a provedl ho co nejrychleji. O zkušenost strávit několik dní v nevytopeném domě v mrazech asi žádný zákazník nestojí.

Případný servisní zásah na kotli nebo hořáku na pelety MultiBio se snažíme řešit do 24 hodin od nahlášení poruchy zákazníkem.

 • Kotle na pelety MultiBioNestyďte se vyzkoušet si Vaše palivo - kotel na pelety budete užívat po mnoho let a bude záležet na Vás, čím v něm budete topit. Mnoho výrobců a dovozců slibuje spalování v podstatě čehokoliv co vám přijde pod ruku. Nebojte se před koupí udělat topnou zkoušku. Každý solidní výrobce nebo dovozce by vám měl předvést, že vámi vybrané palivo v jeho výrobku hoří stabilně a kotel při spalování dosahuje požadovaných parametrů. Topná zkouška na vaše palivo by měla trvat minimálně 3 hodiny a měli byste mít možnost být celou dobu u zkoušky přítomni. Tak budete mít jistotu, že palivo bude hořet a nebudete ho muset měnit.

Společnost Petrojet Trade s.r.o., výrobce kotlů MultiBio zve všechny zájemce o vyzkoušení svých paliv do naší testovací kotelny na topnou zkoušku.

 • Kupte si kotel s automatickým odpopelněním - automatické odpopelnění Vám ulehčí život s automatickým kotlem na pelety. Nebudete muset tak často do kotelny vysypávat peplník. Jako další, nemalou výhodu musíme také uvést snížení prašnosti v kotelně na minimum. Popelníky firmy MultiBio jsou kontruovány tak, že je možné je bez otevření odepnout od kotle a v klidu s nimi vyjet až na místo jejich vyprázdnění. V kotelně takl nevzniká oblak prachu, tak typický pro klasické vybírání popela.

Doufám, že vám naše rady pomohoou při výběru vašeho nového automatického kotle na pelety.

Kotle MultiBio naleznete na této stránce: http://www.horakypetrojet.cz/kotle-a-horaky-na-pelety


RSSRSS

Novinky

Nominace kotle MultiBio 30 na cenu Grand Prix 2016 na výstavě TechAgro 2016

03.04.2016
Náš kotel MultiBio o výkonu 30 kW získal na výstavě TechAgro 2016 nominaci na cenu Grand Prix 2016

Archiv novinek


Výroba, Prodej, Servis, Poradenská služba
Petrojet Trade s.r.o. | U koupaliště 2707, 269 01 Rakovník, CZ
Mob.: +420 777 700 096-97 | E-mail:
Bankovní účet: 405132319/0800 (Česká spořitelna)
IČO: 28946588     DIČ: CZ28946588

ATEA PRAHA biom.cz ESSOX
česká peleta KOVO NOVÁK ProPelety
   

© 2018, Petrojet Trade s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑