Upravit stránku

Dnešní hovory „K“ jsou z Čejkovic, z firmy Sonnentor. Mým hostem je pan Tomáš Mitáček, zakladatel české části firmy Sonnentor.

Firma Sonnentor vlastní kotel MultiBio 49 a spaluje v něm pelety ze zbytků z produkce čajů.

JS: Co Sonnentor vyrábí?

TM: Zabýváme se zpracováním bioproduktů. Naše specializace jsou léčivé rostliny a koření, z kterých vyrábíme hlavně čaje a směsi koření.

JS: Setkali jsme se zhruba před třemi lety. Vy jste vybíral kotel pro vaši provozovnu a já se vás chci zeptat, jak jste vlastně dospěl k  rozhodnutí koupit kotel Multibio 49 ?

TM: Díky kamarádovi Martinovi Grbavčicovi, který mi dal na Vás tip, s tím, že v jejich firmě používají váš 30 kW kotel, který dokáže spalovat agropelety, také prach z  výroby léčivek a to bez nějakých technických problémů, které jsou často diskutovány ve spojitosti se spalováním agropelet v ostatních kotlích.

JS: Je to zhruba tři roky, kdy jste přijel k  nám do Rakovníka a říkal jste, že si u nás vyzkoušíte pelety v  kotli Multibio, což jste také udělal s překvapivě dobrým výsledkem. Vy jste ale také absolvoval anabázi s  jinými výrobci, kteří vám slibovali, že takové pelety dokážou spálit.

TM: Uvědomil jsem si, že ten jemný prach, který vzniká u nás při zpracování léčivých rostlin v sobě obsahuje množství energie a tu je třeba smysluplně využít. Tímto začala anabáze s  hledáním kotle, který by si s takovým palivem z lisovaného rostlinného prachu poradil. Neúspěch s  našimi agropeletami u jiných výrobců kotlů nás přivedl k vám.

JS: Teď už máte za sebou druhou sezónu nebo třetí?

TM: Letos jsme v  druhé sezóně a musím říct, že kotel funguje. Ta myšlenka, která se v první fázi zdála jako fikce…všichni vám říkají, že je to nesmysl, že je to blbost, že to nepůjde, že to nehoří… Za druhé: Když to bude hořet, tak se to bude lepit. Za třetí: Není na to kotel atd. Vykašli se na to, nikomu to nejde. Když ale něco nejde, je pro nás výzvou zkusit to. Líbí se mi překonávat překážky. A myslím si, že možná proto jsme našli společnou řeč.

JS: Já si pamatuji, že jste mi při mé poslední návštěvě u vás ukazoval fotografie, jak to tady vypadalo když jste v  roce 1999 začínali. Velice mě to potěšilo, protože tady dnes vidím obrovský kus vaší práce. Kolik spálíte paliva za rok?

TM: My nejsme žádný velký „spalovač“. Náš areál, který vytápíme má kolem 2000 m2 zastavěné plochy. Primárně nám topení zajišťuje teplené čerpadlo a do toho jako další zdroj máme váš kotel Multibio 49. V loňském roce jsme spálili 30 – 35 tun pelet. Dříve jsme vytápěli propanbutanem, který ale vnímám jako neobnovitelný zdroj, kdežto peleta z léčivých rostlin je obnovitelný zdroj, je to energie z  kytek, které příští rok znova narostou. Materiál, který nespotřebujeme ve výrobě použijeme k výrobě tepla.

JS: Takže jste spokojen z  ekonomických i   ekologických důvodů ? TM: Je to tak. Je to víceméně jakési uzavření cyklu. Vytváříme bezodpadové hospodářství a snažíme se posilovat energetickou nezávislost naší firmy. JS: Při spalování rostlinných pelet se často zákazníci domnívají, že dým bude obtěžovat sousedy. Díky tomu, že Multibio nepoužívá útlumový režim, nezanechává pachovou stopu. Máte nějaký poznatek z praxe o tom, že byste obtěžovali spalinami sousedy?

TM: Jsem sám překvapen z  tohoto čistého způsobu spalování. Z  hořáku do kotle jde čistý plamen, zplodin je opravdu minimálně. V okamžiku zápalu kdy dochází k nástupu si kotel pár minut zakouří, ale to je asi u pevného paliva normální.

JS: Je tedy pravda to co jsme vám slibovali? O tom jak kotel bude fungovat, že bude automatický, že na vaše pelety bude fungovat, bude dobře hořet. Je tomu tak? Splnili jsme toto jako výrobci?

TM: Myslím si, že jste splnili to, co jste říkali beze zbytku. O tom není pochyb. Člověk musí počítat s tím, že topí  pevným palivem, a to s sebou nese nějakou starost. Musíte se občas do kotelny dojít podívat, je třeba udržovat kotel v  čistotě a je potřeba jednou za čas vyvážet popel. Takže odpověď je taková: Splnili jste beze zbytku. A to se týká např. servisních nastavení na naše palivo. To probíhalo v záruční době kdy jsme se s kotlem vlastně učili zacházet. Musím říci, že jsme spokojení. Touto cestou bych chtěl poděkovat panu Dudíkovi za kvalitní práci, kterou jako autorizovaný servisní technik značky Multibio u nás odvedl při uvádění kotle do provozu a školení naší obsluhy.

JS: Pane Mitáčku, děkuji vám za dnešní rozhovor a někdy příště… 

Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti